What will you find in the article?
Здрав дух, здраво тяло“
Това е мотото на всеки човек, стремящ се към здравословен начин на живот. Ние от ОЧИЛАТ СВЯТ мислим за онази част от тялото ви, чрез която възприемате света, а именно очите. 70 % от заобикалящата ни среда, опознаваме посредством, онова което виждаме. Така, че доброто здраве на очите ,може да ви осигури 24 милиона изображения.
Тук ще се погрижим да научите повече за храните богати на витамини, полезни за очното здраве. Ще добавим и някоя друга рецепта, с която да обогатите менюто си така, че да набавите необходимите количества лутеин.
Useful foods for the eyes
Черен шоколад
- Черният шоколад подобрява зрението. По данни на Световната здравна организация около 1,5 милиона души страдат от късогледство. Броят на децата и възрастните с нарушено зрение постоянно расте от средата на миналия век. Причината за това са не само социалните фактори и растящото натоварване на очите, но и гените.
- Друго изследване на учени откри, че яденето на черен шоколад може леко да подсили зрението ви след само два часа.
- Всеки път, когато парченце шоколад попада в нашия стомах, съдържащото се в него какао предизвиква изригване на еликсира на щастието в нашия мозък.
- Немски изследователи установили, че флавоноидите в шоколада поглъщат ултравиолетовата светлина, което реално помага в защитата на кожата от стареене и увеличава притока на кръв. В крайна сметка това довежда до подмладяване и подобряване вида на кожата.
- Употребата на шоколад била осъждана от католическата църква.Зад действието на шоколада се криела магия и съблазън, а любителите му се смятали за богохулници и еретици.
- Маите използвали какаовите зърна като пари. Ценността на товарите по онова време се изразявала в количеството какаови зърна, които можели да получат за тях. Робът струвал 100 зърна, услугите на проститутка 10 зърна, а за пуйка искали 20 зърна. Съществували и измамници, които изготвяли фалшиви зърна от оцветена глина.
- По време на диета нерядко се случва да имаме „пристъп“ за сладко. Тогава черният шоколад е правилния избор. Това е така, защото за приготвянето на млечния се ползва много мляко (на прах, соево и т.н.), а в белият дори няма какао. За неговото приготвяне се ползва какаово масло, а калориите са в пъти повече, отколкото при черния шоколад.
- В 100 грама черен шоколад с процентно съдържание на какао между 70-85% се съдържат: 604 калории; 7,87 грама протеин; 43,06 грама мазнини; 46,36 грама въглехидрати; 11 грама фибри; 24,23 грама захар; 12,02 милиграма желязо; 230 милиграма магнезий; 3,34 милиграма цинк.
Ягоди
-
Хранителни стойности за 150г.
Калории: 50
Въглехидрати: 11.7 г.
Протеини: 1 г.
Фибри: 3,8 г.
Калций: 23 мг.
Магнезий: 17 мг.
Фосфор: 32 мг.
Витамин С: 94 г. -
-
Помагат на очите
-
Високите нива на пигменти като лутеин и зеаксантин, в комбинация с витамин С, създават филтър, който предпазва очите от UVA лъчи. Така те намаляват риска от катаракта и дегенерация на макулата.
-
Ягодите подсилват имунитета
-
След зимният студ имунитета отслабва и на помощ идват ягодите. Високото им съдържание на витамин C, ги прави отличен изключително полезни за очите.
-
Срещу завишен холестерол
-
Ягодите съдържат елагова киселина и флавоноиди, които се грижат за здравето на сърцето.
-
Регулират кръвното налягане
-
Те са добър източник на калий, минерал, полезен за сърцето. В 1 ч.ч. ягоди има около 260 мг. калий. Той помага за регулиране на кръвното налягане.
-
Ягоди при алергии
-
Ягодите съдържат кверцетин, който има противовъзпалително действие. Затова се смята, че яденето на ягоди може да помогне за облекчаване на симптоми като сенна хрема, дразнене в очите и обриви, предизвикани от алергична реакция на организма.
-
Ягодите помагат за отслабване
-
Ягодите помагат в борбата с излишните килограми. В чаша ягоди има само около 50 калории. Освен това те съдържат малки количества натрий и захар, без никакви мазнини. В комбинация с фибрите, си осигурявате перфектния плод за диета.
-
Хидратиращи свойства
-
Имат високо съдържание на вода, около 92%, което ги прави едни от най-хидратиращите ги храни, подходящи за консумация. Идеални за началото на лятото, изключително освежаващи. Подходящи са за спортисти, тъй като стимулират баланса на електролити в тялото.
-
Оказват добро настроение
-
Те съдържат “витамина на настроението ” (Б1), който помага за справянето с раздразнението и тъгата.
Боровинки
-
- Боровинките са плодове, растящи на храст, които принадлежат към семейството на Пирена.
-
- Червените боровинки ви правят по-остроумни. Високото съдържание на антиоксиданти и противовъзпалителните им свойства, защитават мозъка от загуба на памет и подобряват координацията, която се влошава от процеса на стареене.
-
- Те са много добри източници на каротин, витамин В1, витамин В2, калий, натрий, калций, магнезий, фосфор, желязо.
-
- Каротинът в боровинките води до подобряване на зрението. Черните боровинки помагат за остротата на зрението при слабо осветление и укрепват очните мускули. По клиничен път е доказано, че екстрактът от билката може да спре развитието на катаракта и на очни увреждания, появили се на диабетна основа.
-
- Боровинките съдържат значителни количества антоцианидини. Те помагат за запазването на колагена в тъканите на окото, т.е. на тяхната еластичност. Освен това те подобряват кръвоснабдяването и унищожават свободните радикали в областта на зрителния апарат.
-
- Тези плодове съдържат и елагова киселина, друг фитохимикал, който възпрепятства разрушаването на клетките.
-
- Боровинките също са много добър източник на витамин С, манган, разтворими и неразтворими фибри като пектин.
-
- Те са добър източник и на витамин D.
Бразилски орех
-
- Бразилският орех е част от голямото семейство на ядките. Идва от южноамериканските страни. До скоро не беше чак толкова популярен у нас. Хранителните вещества в него го правят здравословна храна за много хора. Пълен е с витамини, минерали, въглехидрати, фибри.
-
- Дървото на уникалния бразилски орех се нарича Бертолетия.
-
- Кpъcтeнo нa вeлиĸия фpeнcĸи xимиĸ Kлoд Бepтoлe. Дocтигa виcoчинa 50-60 мeтpa, идeaлнo пpaвo и глaдĸo, с обиколка до три метра. Плoдoвeтe мy ca пoчти нa caмия вpъx.
-
- Бертолетията живее около 500-700 години, а започва да дава орехови плодове от дванадесетата си година.
-
- Бpaзилcĸият opex e пoлeзeн и зa пpeдoтвpaтявaнe нa ĸaтapaĸтa. Haличиeтo нa витaмин E, B, ceлeн и pacтитeлни мaзнини, гo пpaвят пoдxoдящ зa cпoмeнaтитe пoлзи. B ĸoмбинaция c дpyги xpaни, тoй e пoлeзeн зa дoпълвaнe нa витaминитe и пoмaгa зa ycвoявaнe нa мacтнopaзтвopимитe oт тяx. Taĸa нaпpимep, aĸo в xpaнaтa имa витaмини A и Д, ĸoитo ca тaĸивa, тo бpaзилcĸият opex пoмaгa зa ycвoявaнeтo им.
-
- В 100 грама бразилски орехи има :1917 мг. селен, 376 мг. магнезий, 725 мг. фосфор, 180 мг. калций, 5,73 витамин Е, 4, 2 мг. цинк, 2, 43 мг. желязо, 656 ккал., 14, 32 белтъчини, 12, 27 въглехидрати, 66, 43 г. мазнини.
Кейл
-
- Този зеленчук е бил добре познат на хората още в Средновековието. Смята се, че в Древна Гърция и Рим бил незаменима част от менюто.
-
- Английските заселници донесли кейла в САЩ през XVII век. Там го култивират в днешните му разнообразни цветове – с листа от светло- през тъмнозелени до виолетово-кафяви.
-
- В Шотландия кейлът бил основна част от традиционната диета и думата се превърнала в синоним захрана. „Да избягваш кейла си“ по тези ширини означава да се чувстваш твърде болен, за да ядеш. Къдравото зеле в продължение на векове било
основна култура в Шотландия заради издръжливостта си. Почти всяка къща
имала до себе си градина с кейл, която давала на семейството прясна храна
през дългата зима и осигурявала допълнителна защита от природните стихии.
- В Шотландия кейлът бил основна част от традиционната диета и думата се превърнала в синоним захрана. „Да избягваш кейла си“ по тези ширини означава да се чувстваш твърде болен, за да ядеш. Къдравото зеле в продължение на векове било
-
- В наши дни в Бремен и Хановер около него се гради цяла култура. В тази част на Северозападна Германия организират „кейл тур“, в който можете да изядете огромни количества от растението, посещавайки определени райони между октомври и февруари. Много градчета в региона организират и свои годишни фестивали, в които избират цар или царица на кейла.
-
- Кейла има много високо съдържание на сулфур, който спомага за производството на глутатион, един от най-важните антиоксиданти за тялото.
-
- Освен това съдържа лутеин (суровият кейл е зеленчукът с най-богато съдържание на лутеин) , който повишават нивата на пигмент в очната макула, като увеличават защитата от вредното влияние на слънцето и намаляват риска от макулна дегенерация.
-
- В комбинация с полезни мазнини като зехтин, авокадо или ядки, мастноразтворимите картениоди, които се съдържат в кейл, се усвояват по-лесно от тялото.
-
- Високите нива на фитонутриенти, като глюкозинолат например, могат да предпазят от
формирането на тумори, както и да блокират ензимите, които се асоциират с развитието на ракови клетки.
- Високите нива на фитонутриенти, като глюкозинолат например, могат да предпазят от
Спанак
-
- Смята се, че спанакът произлиза от древна Персия. Култивиран
-
- Влиянието му се разпространило до Непал, а от там до Китай, където днес го наричат „ Персийско растение“. Маврите го пренасят в Испания около 11 век.
-
- Зеленчукът обикновено се консумира през зимата.
-
- Той е богат на желязо, витамин А и C, калий и калций.
-
- На 26 март се чества денят на спанака.
-
- Спанакът е подходящ за хората спазващи диети. Минералните соли, който съдържа той, действат успокояващо, подсилват костите, подобряват кръвообращението и намаляват кръвното налягане.
-
- Спанакът е много полезен при настинка.
-
- Той отлично подхранва кожата и я подмладява, благодарение на множеството си витамини и минерали. Също така може да се използва за маска за лице, като премахва акнето.
-
- Когато купувате спанак, погледнете добре листата му, те трябва да бъдат зелени и лъскави. След като го сготвите консумирайте веднага, за да извлечете всичките му ползи.
-
- За да запазите съдържание на витамин C в спанака, добавете малко лимонов сок или оцет, по време на готвенето.
-
- Спанакът вирее в по- хладен климат.
-
- Яденето на спанак повишава енергията и намалява умората
Броколи
-
- Тези зеленчуци растат в изобилие. Дебелото им стъбло не се яде.
-
- Броколито е растителен вид, който се развива при хладен климат и цъфти през горещото лято. Обикновено се приготвя на пара (въпреки, че все повече и повече хора го предпочитат и сурово).
-
- Вкусът му наподобява много този на карфиола.
-
- Когато се храним с броколи, не само се засищаме, но се радваме и на добро настроение, изпълнени сме с щастие. Това е в следствие на подпомагането на производството на допамин. В замяна, това понижава нервността, стреса и депресията.
-
- Броколите са ефективни при лечение на катаракта и са препоръчителни като част от възстановяваща диета заради съдържанието на вещества, които са благоприятни за състоянието на очите.
-
- В него има повече витамини А, Е, С, витамини от групата В, РР, минерали – калций, калий желязо,фосфор, натрий, магнезий, манган, мед, йод, бор, хром, а също – белтъчини и въглехидрати.
-
- Съдържа и каротин, който липсва в карфиола.
-
- Яденето на броколи два пъти седмично предотвратява разрастването на раковите заболявания. В борбата с рака помагат и други вещества, които се съдържат в зеленчука. Това са индол-3-карбин и синегрин. Те активизират способността на имунната система да се бори с раковите клетки.
Чушки
-
- Те са богати на витамин А, зеаксантин и лутеин. Тези съставки предпазват ретината на окото и намаляват риска от появата на катаракта.
-
- Имат високо съдържание на витамин C. То може да помогне при увредена кожа като подпомага производството на колаген.
-
- Тези зеленчуци могат да подобрят сърдечното ви здраве, също така помагат за регулирането на холестерола.
-
- Хората склонни към анемия, биха могли да си набавят необходимото количество желязо, чрез консумация на чушки.
-
- Чушките са подходящо допълнение към всяко ястие било то печени или сурови.
-
- Те са растения от семейството на картофови. За тяхна родина се счита южната част на Северна Америка.
-
- В Европа първите чушкови семена са пренесени от Христофор Колумб като подарък за испанската кралица.
-
- Some varieties of peppers are used for medicine and others for decoration.
-
- Peppers have a high zinc content, which is double that of cucumbers.
-
- In 100 g of peppers contain 24 mg of phosphorus, 10 mg of calcium, 13.2 g of magnesium, iron, potassium, niacin, tryptophan and sugars.
On the other hand, a green salad with turnip greens can give you a serious eye advantage. Combined they contain, approximately 14,700 micrograms of lutein in one cup.
Pumpkin, tomatoes, carrots and garlic are also worthy to be on your list of eye-healthy foods. Garlic will restore your clear vision and carrots will supply you with the necessary amount of vitamin A.
Let's not forget fish, which is also no less good for the eyes than all the foods listed. Salmon and sardines are rich in omega 3 fatty acids, which have a positive effect on vision.
According to the World Health Organization, 1.5 million people suffer from myopia and this number is growing steadily, so pay serious attention to your eyes.
Harmful foods for the eyes
Through nutrition we can harm our eyesight. Whether we care about our health in general or just our eyes, this is where the harmful foods coincide. Fried foods, sweetened beverages, processed foods, they can all have a negative impact on vision.
If you're a fan of white bread, be aware that eating a large amount can accelerate the onset of myopia. This occurs as a consequence of refined wheat flour, which causes the pancreas to produce more insulin. In large quantities, insulin affects the eyeball.
Large amounts of coffee can worsen your vision. Because the drink constricts blood vessels and impairs blood circulation to the eyes. So drink a cup of coffee to maintain good eye health.
Excess salt increases intraocular pressure. It also leads to fluid retention in the body.
Tailor your menu to be good for yourself. We all love junk food, but it's important to ask ourselves is it worth the risk ?