What will you find in the article?
*Внимание съдържа оптични понятия и термини.
Днес ще си поговорим за светлината, цветоусещането и поляризацията. Все скучни понятия, за които обаче е редно да разберем.
Основни теории за светлината
А аз до вчера си мислех, че си има едно понятие издържано във времето.
- Корспускулярната теория е създадена от Нютон. Според нея светлината представлява поток от малки частици наречени корпускули. Те се разпространяват праволинейно и имат определено количество енергия.
- Квантова теория, възниква през 20 век. Според нея светлина представлява поток от светлинни кванти или фотони. Приема се, че всеки фотон носи определено количество енергия. Енергията на фотона е пропорционална на честотата на неговите трептения.
- Вълновата теория е създадена от Хюйгенс. Според нея светлината представлява вълнообразно движение. Светлината се излъчва, разпространява и поглъща под формата на вълни.
- Електромагнитната теория за светлината е на Джеймс Максуел. Според нея светлината представлява електромагнитни вълни. Те представляват променливо електричество и магнитно поле, които са разположени взаимно перпендикулярно.
Звучи сложно, а и трудно може да се обясни просто, но е теория, която ще ни даде знанията за това що е то светлина.
Полезна светлина за очите
Светлината е жизнено важна за очите ни, благодарение на нея ние виждаме. Тя може да бъде полезна и вредна.
Най-полезна за очите си остава слънчевата светлина, където окото вижда най-добре. За да си осигурите необходимото количество полезна светлина, прекарвайте по 30 минути на ден, без очила и лещи, на слънце. Но при ослепителна светлина не забравяйте слънчевите си очила. Както знаем всяко нещо, с което се прекалява, вреди.
Типът изкуствено осветлени също е от значение. Доктор Джон , основоположник на фотобиологията – наука за това как различните типове светлина влияят на живите организми. Той разработил осветление, което е най-близко до естественото. То заменя обикновената луминесцентна лампа. Изследванията показали, че това осветление способства подобряването на зрението и намалява напрежението в очите.
Топлият тон на светлината се характеризира с отпускане и спокойствие за очите, затова добре подбирайте осветлението у дома и на работното място.
Важно е да отбележим, че слабата осветеност, макар и полезна ще натовари очите ви. Ето защо не се препоръчва децата да учат вечер.
Вредна светлина за очите
За най- вредна, напоследък, се смята синьо- виолетовата светлина. Но малко хора знаят, че тя е навсякъде около нас, не само в мобилните устройства. Такава светлина се наблюдава денем, но в умерени количества е полезена. Тя играе роля при така нареченият „циркаден ритъм“.
Забелязали ли сте, че когато прекарвате време пред монитора не усещате сънливост. Това е така, защото излъчваната светлина дава сигнал на организма ви, че е време за бодърстване. Затова и офис осветлението е от този тип.
Ако обърнете внимание, ще забележите че очилата с покрития за синьо- виолетовата светлина, имат един леко жълтеникав отенък и тушират ярката светлина. Тези стъкла променят леко контраста и не са подходящи за фотографи. От друга страна, тези стъкла предпазват очите ви.
Отразената в снега светлина се смята за по-вредна от тази на лятното слънце, тъй като тук отблясъците са много повече. Затова и носеното на слънчеви очила през зимата, е задължително.
Не забравяйте, че това е едно от значимите ни сетива и трябва да му осигурим всичко необходимо, за да изпълва светът ни с пъстрота, тъй като ние възприемаме светлината чрез цветовете , това понятие в оптиката се нарича цветоусещане. Това е способността на окото да различава светлинни лъчи с различна дължина на вълната. Като цяло цветното зрение е силно субективно. Статистиката сочи, че 1 % от жените и 10% от мъжете страдат от цветни аномалии ( далтонизъм).
Видове цветове
- Основните са тези, при смесването на които се получават останалите цветове от спектъра. Това са червен, зелен и син.
- Допълнителни цветове са тези два цвята при смесването, на които се получава бял цвят. Всеки основен цвят си има свой допълнителен. Например червен- зелен, син- оранжев, жълт- лилав.
- Съставни са всички останали цветове.
Цветовете се възприемат най-добре чрез централната част на ретината(наречена жълто петно). В периферната ретина преобладават пръчиците( това са невроепителни клетки отговарящи за светлочувствителността), в тази част окото няма добра преценка за цветовете. . Смята се, че жените имат много по- добре развито цветно зрение, в сравнение с мъжете. Да това е нещо, с което със сигурност ги превъзхождаме.
Открито е, че в зависимост от осветеността наоколо, окото реагира различно на цветовете.
Чешкият, анатом и физиолог Ян Пуркине е един от най-известните учени на своето време. Той е изследвал чувствителността на окото през деня и при здрач. При проучването установил, че през деня окото е най- чувствително към жълто-зелената светлина, а при здрач става максимално чувствително към синьо-зелената светлина. Изключително важно е, че окото няма чувствителност към UV лъчите. Затова е и толкова важно да го пазим и да използваме слънчеви очила.
Забелязали ли сте в какви нюанси са оцветени затъмнените стъкла на очилата?
Зелено, кафяво и сиво и техните нюанси. Точно така, това са цветовете, които успокояват окото и не променят контрастното виждане.
Ray Ban пуснаха серия стъкла „ Chromance.“. Те са в типичния нюанс за марката горска сянка, изключително подходящи за фотографи, пътешественици, художници и всички онези хора, които държат на ясното зрение и имат голяма светлочувствителност.
В допълнение към цветовете слънчевите очила могат да бъдат с поляризационен филтър.
Поляризация на светлината
Поляризираната светлина се разпространява в така наречената равнина на трептене. Както казахме, светлината представлява електромагнитни вълни, при които се променя интензивността на магнитното и електричното поле. Един от начините за получаване на поляризирана светлина е чрез отражение. Така ако вземете два чифта поляризиращи очила и поставите стъклата им перпендикулярно едно спрямо друго, ще видите че не преминава никаква светлина.
Това е така , защото през тези поляризиращи лещи преминава светлина вертикално и премахва страничните отблясъци. Затова с такива очила се вижда по -ясно и няма отблясъци. Понякога когато лещата се размести в кръжилото на рамката, може да се изгуби ефекта на поляризация. Това би се случило само при некачествени очила, които да си признаем не липсват на пазара.
Възможно е поляризиращите лещи да се направят със седем слойно покритие. Поляризационния филтър се поставя директно върху лещата и след това се нанася UV филтъра и твърдото покритие. Очилата са подходящи за шофьори, спортисти, рибари и други, осигурявайки добро зрение, чрез елиминиране на отблясъците в околната среда. Премахва се заслепяването и се подобрява контраста.
Съществува Европейска директива, в която са описани качествата, на които трябва да отговарят поляризационните очила. Директивата е за лични предпазни средства и в нея са описани качества като:
- Поглъщане на светлината
- Разпознаване на пътните знаци и цветовете на светофарите.
- Оптични свойства и други.
Винаги избирайте очила от оптични магазини, за да сте сигурни в оптичните им качества. Така със сигурност ще бъдете отговорни към себе си и ще пазите очите си, защото не забравяйте очите виждат всичко, стига да сте с правилните очила.
How useful was this post?
Click on a star to rate it!
Average rating 0 / 5. Vote count: 0
No votes so far! Be the first to rate this post.
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?