History of glasses

woman with retro glasses

Очилата са оптично средство за коригиране на зрението. Те са съставени от рамка, която може да бъде изработена от различни материали  и цветове, като в нея се монтират диоптрични стъкла, които подобряват зрителната острота.

От друга страна, очилата имат своя защитен характер, а именно: предпазват от вредните UV лъчи, защитават от сняг, вятър, прах, вируси и други вредни частици, намиращи се е в заобикалящата ни среда.

Първите примитивни доказателства за корекционни лещи датират от древен Египет. Смята се, че Архимед е използвал кристал, докато е изучавал законите за пречупване на светлината. А легенди гласят, че древните римски императори са наблюдавали гладиаторските игри, през смарагд.

Около 12 век е започнало използването на изпъкнало стъкло, през което било установено, че образът се увеличава, но за съжаление изображението било с изкривени контури.

През следващия век, в разгара на Средновековието, диоптричните лещи започват да се използват от монасите, които преписват ръкописи.

Roger Bacon, английски философ и алхимик, познат под името Roggero Bacone, бил първият, който описал употребата на лещите през 1962г. Под закрилата на Папа Клементе IV, Roger Bacon се потапя в изучаването на оптиката и рефракцията. Но злочеста съдба го спохожда след  смъртта на Папата и той губи своята протекция. Обявен е за ерес и е осъден на затвор. След излежаването на отредената му присъда, той продължава своите записки и така малко по- късно лещите стават очила, благодарение на Allesandro della Spina, монах в манастира „СВ. Катерина“ в Пиза, на когото се приписва изобретяването на очилата през 1280г.

Голямото разпространение на очилата започва през 17 век в Англия. От този период датират различни публикации на немския астроном и математик Johannes Kepler, известен в Италия с името Giovanni Cheplero, където ученият обяснява за разликата между вдлъбнатите и изпъкнали лещи.

През 1780г. един от бащите-основатели на съвременните Съединени щати, Бенджамин Франклин, изобретява бифокалните лещи. А в края на 19 век се появяват и първите контактни лещи, дело на германеца Adolf Eugen Fick.

Първите диоптрични очила са съставени от две лещи, свързани помежду им, които са се прикрепяли към лицето с ръка и не са били за постоянна употреба.

С течение на годините развитието на рамките претърпява промени, като преминава от очила за четене и достига до очила, коригиращи различни зрителни несъвършенства.     

Котешко око

woman with cat eye glasses

Историята на очилата „котешко око“ ни връщат близо 100 години назад във времето. Те били известни като „очилата на дивите“ от 50-те и 60-те год., символ на мистерия и чар.

Малко хора знаят, че тяхната история започва през 30-те години на миналия век. Това били годините на голямата депресия и тоталитарните режими в Европа. Годините, които върнали хората към трезвото мислене и спокойствието. Данни сочат, че очила тип „котешко око“ са индивидуална поръчка на художничката и дизайнерка Altina Schinasi , която поискала такъв модел да ѝ бъде изработен в един нюйоркски бутик. Във филма посветен на нея през 2014г. тя казва:

„Мислех си, че можеш да направиш нещо по-добро от тези ужасни очила, които изглежда идват от времето на Бенджамин Франклин“

„Размишлявайки върху това, кое би стояло красиво на лицето, се сетих за маска, маската на Арлекин.“

Презпървите двадесет години моделът тип „котешко око“ бил носен предимно от секретарки, докато не попаднал в полезрението на Мерлин Монро. Актрисата започнала да носи навсякъде своите любими очила, включително на премиерата на филма ѝ през 1953г., „Как да се омъжиш за милионер“. След това моделът се появява върху лицата на звезди като София Лорен, Елизабет Тейлър и Грейс Кели.

Очилата „котешко око“ се разпространяват бързо на пазара, носени са включително от дами без диоптрична корекция.Но техният път не спира до тук. През 60-те години на миналия век актрисата Одри Хепбърн изпъква със слънчеви очила „котешко око“ във филма „Закуска в Тифани“. След това тази форма преминава в по-заоблена с цвят хавана, който и до днес остава актуален. Постепенно модела поема своя път към Овърсайз формите.

След 30 години неуморна еволюция и ненадминат успех, през 60-те години очилата тип „котешко око“ напускат сцената за дълъг период от време.

Десетилетията, през които „котешкото око“ стои далеч от модните тенденции, то не спирада напомня за себе крадешком, като се появява в емблематични филми като „Нотинг Хил“, носени от Джулия Робъртс през 1999г. Момент, който белязва началото на шеметното им завръщане на подиума на модата.

Може да се каже, че това е моделът предшественик на кръглите очила, коийто много Диви от 70-те години предпочитат, като по- подходящ аксесоар за прикриване на лицето, от любопитните обективи на папараците.

Днес моделите тип „котешко око“ са незаменим аксесоар, заемащ почетно място при дамските очила. Техният ретро чар остава непокътнат, докато разнообразните им форми и цветови комбинации, представят широк спектър от стилове, подходящи за себеизразяването на силните жени от новото време.

Те остават едни от най- завладяващите очила създавани някога.

Round glasses

man with round glasses

60-те години на миналия век са белязани с това, че много от звездите са употребявали „забранени наркотични вещества“. Те използвали кръглите очила с цветни лещи , за да прикрият очите си.

Едни от емблематичните личности, носили кръгли очила, са Стив Джобс, Рузвелт, Чърчил, Ганди, Джон Ленън и да не забравяме Хари Потър.

Но най- известни остават очилата на Джон Ленън.

Смята се, че първите си кръгли очила той подарява на своя иконом през 1965г.

Всъщност Ленън е носил винаги контактни лещи, докато по време на снимките на филма „Как спечелих войната“ (1966г.) в Испания, играейки роля на редник Gripweed, му се налага да сложи очила с кръгла форма.

От този момент нататък той започва носенето на кръгли очила. Смята се, че това му желание идва от силното влияние на хипи културата станала голяма част от живота на Ленън.

В периода 1970г.-1937г. Джон Ленън носи модел кръгли очила дело на британския дизайнер Oliver Goldsmith. Това са годините, в които певецът създава легендарната песен „ Imagine“. Днес моделът е изложен в музей и стойността му възлиза над 2 милиона долара.

От 2016 година насам, кръглите очила извървяват своя дълъг път, като формата им нараства, а материалите, от които се изработват стават все по-щадящи природата.

Днес кръглите очила Овърсайз са предпочитан аксесоар както за диоптрични очила, така и за слънчеви.

Очила авиатор

aircraft cabin

Друг разпространен модел  са очилата тип „авиатор” .

Те стартират като мъжки модели. Една от първоначалните им медийни изяви е във филма“ Топ Гън“, носени от Том Круз през 1986г.

Те са любим аксесоар на филмовите звезди, които умело крият лицата си от папараци, още в края на  70-те години на миналия век, та чак до днес.

Но преди да станат модерно допълнение, очилата „авиатор“ са били необходимост за пилотите. Достигането на все по- голяма височина на летене предизвиквала гадене, главоболие, както и неясно зрение. Така възниква нуждата да бъде премахнато заслепяването от слънцето по време на полет. Решението идва под формата на очила със зелени лещи, които минимизират отблясъците и изчистват образа.

Първите очила Aviator са изобретени са през 1937г. от фирмата Bausch & Lomb, която ги предоставя безплатно на американските пилоти.

Този тип очила влизат в продажба под името Ray-Ban. В последствие фирмата създател произвежда очила за различни дейности като голф и риболов.

В началото на Втората Световна война очилата „авиатор“ започват да се използват все повече от военните, но с по-модерна визия, удобна както във въздуха така и на земята.

Генерал Douglas MacArthur каца на плажа във Филипините през 1944г., носещ чифт слънчеви очила “авиатор“. Този момент е увековечен, а генералът се счита за един от допринеслите за бързото разпространение на модела.

След войната тази форма продължава да бъде актуална, като преминава успешно към съвременните си разновидности и цветове.

Авиаторските очила имат характерен дизайн, който включва:

  • Тънка метална рамка;
  • Двоен мост;
  • Капковидни лещи, закриващи голяма част от лицето;

Очила „авиатор“ са носели звезди като Елвис Пресли, Дейвид Бауи, Пол и Линда Маккартни, Фреди Меркюри и други.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?