
- Тези зеленчуци растат в изобилие. Дебелото им стъбло не се яде.
- Броколито е растителен вид, който се развива при хладен климат и цъфти през горещото лято. Обикновено се приготвя на пара (въпреки, че все повече и повече хора го предпочитат и сурово).
- Вкусът му наподобява много този на карфиола.
- Когато се храним с броколи, не само се засищаме, но се радваме и на добро настроение, изпълнени сме с щастие. Това е в следствие на подпомагането на производството на допамин. В замяна, това понижава нервността, стреса и депресията.
- Броколите са ефективни при лечение на катаракта и са препоръчителни като част от възстановяваща диета заради съдържанието на вещества, които са благоприятни за състоянието на очите.
- В него има повече витамини А, Е, С, витамини от групата В, РР, минерали – калций, калий желязо,фосфор, натрий, магнезий, манган, мед, йод, бор, хром, а също – белтъчини и въглехидрати.
- Съдържа и каротин, който липсва в карфиола.
- Яденето на броколи два пъти седмично предотвратява разрастването на раковите заболявания. В борбата с рака помагат и други вещества, които се съдържат в зеленчука. Това са индол-3-карбин и синегрин. Те активизират способността на имунната система да се бори с раковите клетки.
САЛАТА С БРОКОЛИ НА ПАРА И ЧУШКИ
🟢 ПРОДУКТИ:
Броколи
Червени чушки
Моркови
Червен лук
🟢 ПОДПРАВКИ:
Зехтин
Ябълков оцет
Сол
🟢 ПРИГОТВЯНЕ:
Броколите се варят на пара за 15 минути. Морковите серендосват и се поставят най-отдолу в салатена купа. Отгоре се редят червените чушки , нарязани на колелца, а над тях – ред от лучени кръгчета.