За нас, това са очилата с кауза.
Защо да не може да съчетаем неотложната нужда с висока стойност и значимост. Отговорните брандове залагат на очила изработени от натурални материали, например Etnia Barcelonа, изработват рамки от ацетат, който съдържа 98% памук. Плюсовете на този материал са големи и за техния ползвател – леки, удобни и същевременно издръжливи.
От друга страна прозрачността на материала го прави идеален за нанасяне на всевъзможни модни щрихи. Брандът винаги е бил воден от изкуството, не е тайна , че цветовете в моделите им са от произведения на изкуството като „ Целувката“ на Густав Климт, вдъхновена от византийските мозайки, „Свободата на народа“ от Йожен Дьолакроа, посветена на събитията от 28 юли 1830 г. в Париж, „Дамата с хермелина“ от Леонардо да Винчи, нарисувана с маслени бои върху дърво в края на 15 век.
Изтънчеността на бранда не спира до тук. Стъклената колекция на Барберини, обогатена с венецианско стъкло, датирано от Ренесанса, Барока, и най- вече от златните векове на Мурано, вдъхновяват Etnia Barcelona да заложат на минерални лещи. Солидният аморфен минерал, от които са изработени има две водещи ползи – пропуска по- голяма част от видимата светлина, иначе казано виждаме по- ясно, и притежава по- голяма прозрачност. Техни недостатъци остават лесната чупливост и тежест.
Стъклото от край време е изкуство, изкуство останало във вековете .
Производството на стъкло започва в Северна Италия в началото на миналото хилядолетие. Заслугата се преписва на монасите бенедектинци. Първият документ потвърждаващ стъклопроизводството е от Венеция от далечната 981 г. По това време се произвеждат вече и прозрачно стъкло, което се използва за направата на оптични лещи.Богатите разцветки на стъклата те пренасят в нов свят , свят, в който буквално можеш да си сложиш розовите очила.
Други популярни материали лещи на слънчеви очила са органични и поликарбонатни лещи.
В колекцията си от 2019 Furla заложи на поликарбоната като материал, той притежава по – добри оптични свойства от органичното стъкло, доближава се до минералното , но тежи в пъти по- малко. Материалът е изключително подходящ за детските очи. Все пак всички знаем колко палави са децата ни и колко здрави трябва да са очилата им.
Веществото поликарбонат е открито случайно от изобретателя Алфред Ейнхорн в края на 19 век. Откритието не получило признание и е взето за вредно. През 1953, Шнел преоткрива поликарбонат. Това съединение се оказва , че няма аналози сред термопластите. Няколко дни по- късно Даниел Фокс също достига до материалът поликарбонат. Възниква спорна ситуация. Години по- късно започва и неговата употреба в оптичната индустрия.
И сега, след като научихме толкова за нашите слънчеви очила, дали да не се замислим за своята кауза. В крайна сметка всеки детайл е от значение, всичко, което носим , виждаме и използваме има своята история и особеност. Тайната е да открием своята идентичност и да изберем най- подходящото за нас, какво ни описва най -добре. В кой разказ се разпознаваме . Коя история искаме да разкажем на света .
Можем да носим очилата си с кауза , като моден аксесоар или просто така. Важното е да вземем осъзнато решение.
Аз избирам да се боря за по- чист свят , защото вярвам че всичко е в моите ръце!