*Внимание съдържа термини и оптични понятия. Роговицата е част от
оптичната система на окото. А това означава, че тя играе важна роля за това какво и как виждаме. Днешната тема е малко по-сложна, но неизменна част от живота на всеки оптик, а и човек. Посредством знанието за структурата на човешкото око, можем да разберем, защо някои потребители се чувстват зле при употребата на контактни лещи или не виждат достатъчно ясно без очила.
Основни характеристики на роговицата
- Роговицата е 1/6 от външната обвивка на очната ябълка.
- Тя е по-изпъкналата част на окото и е прозрачна.
- Радиусът ѝ е около 8 мм.
- Дебелината на роговицата по оста е 0.8 мм, а в периферията 1,2 мм.
- Няма кръвоносни съдове. Храни се от съдовата мрежа разположена около нея.
- Осигурява механична защита на прилежащите тъкани.
- Пречупващата сила на роговицата е 45
- Роговицата защитава окото от UVB лъчите, които имат дължина на вълната 280-318 нм.
- Мястото, където роговицата преминава в склера се нарича лимб.
Структура на роговицата
Роговицата се състои от 5 слоя: епител, бауманова мембрана, строма, десцементова мембрана и ендотел. ЕпителНай-външния слой на роговицата се състои от 5-7 слоя. Епителът е изграден от няколко вида клетки. Доказани са два вида от тях повърхностни клетки – малки и светли, и големи, и тъмни. Роговичният епител се обновява за около 7 дни.
Ако носите контактни лещи, това е слоят, който е в пряк контакт с тях. Дефекти върху епитела се възстановяват за определено време. Например 6 квадратни милиметра – за 48 часа.
Епитела
консумира 10 пъти повече кислород от стромата.
Бауманова мембрана
Този втори слой е с малка дебелина. През него минават повърхностните нервни влакна, които се разпространяват в епителния слой. Ако бъде наранена баумановата мембрана, не може да се възстанови.
Строма
Тя представлява 90% от дебелината на роговицата. При нарушаване на целостта ѝ, пълното възстановяване е невъзможно. Според съвременна теория стромата, представлява рефракционна решетка, чийто компоненти са съизмерими с ламбда (единица за измерване дължината на вълната във физиката).
Десцементова мембрана
При раждането тази мембрана е най-тънка. С възрастта се удебелява. Най-голяма дебелина има в периферията. Десцементовата мембрана е много устойчива.
Ендотел
Правилното функциониране на ендотела, осигурява прозрачност на роговицата. Ако бъде наранен, той се възстановява напълно. Роговицата има висока чувствителност, която с възрастта намалява. Необходимият ѝ кислород била набавян от атмосферата, посредством слъзния филм. При
афакични очи (липса на очна леща в окото) нивото на кислорода в предно-камерната течност, значително се повишава. Затова при такива състояния, лещите могат да бъдат с по-ниска кислородо-пропускливост. Важно е да знаете, че
контактните лещи понижават чувствителността на роговицата. Именно това се смята за адаптация към контактни лещи. Съответно хора с чувствителна роговица е малко вероятно да свикнат с контактни лещи. Любопитно е да знаете, че съществува роговичен (корнеален) астигматизъм. Той се дължи се на различно пречупване на роговицата в нейните сечения. Причината може да бъде деформация на роговицата или вътреочно налягане. Деформация на роговицата се получава, понякога, в следствие на мигателните движения. И така след като научихме всичко това е време да оставам информацията малко да улегне, а при нужда да я прочетем отново. А ако не сте оптик и сте попаднали на нашата статия, спокойно можете да използвате знанията за обогатяване на общата си култура или пък за решаване на кръстословица. Все пак, знае ли човек, кога, какво ще му потрябва.