Само хората са способни да различат цветовете. Не случайно всеки от нас избира определени цветове в облеклото, грима и дори дома си, тъй като тяхното въздействие е различно.
Как възприемаме цветовете?
Цветовете се възприемат най-добре чрез централната част на ретината (наречена жълто петно). В периферната ретина преобладават пръчиците (това са невроепителни клетки отговарящи за светлочувствителността), в тази част окото няма добра преценка за цветовете.
Открито е, че в зависимост от осветеността наоколо, окото реагира различно на цветовете.
Чешкият, анатом и физиолог Ян Пуркине е един от най-известните учени на своето време. Той е изследвал чувствителността на окото през деня и при здрач. При проучването установил, че през деня окото е най- чувствително към жълто-зелената светлина, а при здрач става максимално чувствително към синьо-зелената светлина. Изключително важно е да знаете, че окото няма чувствителност към UV лъчите.
Усещането за цвят при хората се дължи на различната чувствителност към частите на спектъра на различните видове рецепторни клетки (колбички) в ретината, цветовете могат да бъдат дефинирани и измервани според реакцията на тези клетки. За практически цели обаче са необходими количествени критерии за психофизическото усещане на цветовете, които позволяват тяхното точно дефиниране и възпроизвеждане.
Науката, която изучава цветовете се нарича колориметрията, която обяснява съществуването на система, наречена Мюнсел. В нея се уточняват три цветови измерения- познати с термините оттенък, светлота (яркост) и наситеност. Оттенъкът е това, което възприемаме за реален цвят – лилаво, синьо, червено. Светлотата показва колко светъл или тъмен е цветът. Наситеността обозначава чистота на цвета, неговия интензитет и насищане.
Как ни влияят цветовете?
Сив
- Сребристият цвят върху автомобил, го прави най-безопасен. Коли в този нюанс е малко вероятно да участват в птп.
- Йожен Дьолакроа е смятал, че сивият цвят убива живописта.
Врагът на всяка живопис е сивото!
Дьолакроа е създал свое учение, основано на отрицание на класицизма и утвърждаване на новите принципи в живописта. Със своето отричане на сивия цвят в живописта, Дьолакроа създал революционен поврат — той „върнал цветовете в живописта“.
- Сивият цвят намалява разхода на енергия на организма, превъзбудата и подпомага икономията на сили, в следствие на което се намалява риска от физическа преумора.
Бял,черен
- Слънцето е бяло. Смятаме го за жълто, тъй като атмосферата на земята премахва светлината с по- къса дължина на вълната- синьо и виолетово.
- Проучвания доказват, че цвета на телевизионните програми, които сте гледали като дете, оказват влияние върху цвета на мечтите ви. Има вероятност, това да бъде причината за черно-белите сънища на хората.
- Ако вземете две еднакви на грамаж кутии една в черно другата в бяло, то тази с черен цвят ще ви се стори по-тежка.
Червен
- Червеното провокира така наречените активни емоции и физическа възбуда. Противоположни са им пасивните емоции, които съдържат уравновесеност.
- Червеното има свойството да провокира повече безпокойство от синьото. Например ако при свалянето на файл видите син екран, времето ще ви се стори по-кратко, отколкото ако чакате на червен екран.
- През 2014-та е проведено прочуване между различни култури, което наблюдава следните закономерности: плодовия аромат се свързва червено.
- Ако ви предстои изпит, свързан с логически задачи, не трябва да наблюдавате червен цвят преди това, тъй като това ще повлияе на производителността ви.
- Физиологическото въздействие на червения цвят има характер на допинг: отначало работоспособността рязко се повишава, но също така рязко се сменя с умора.
- Преди повече от 100 години, червеният цвят се е смятал за мъжки. Символ на агресия и сила.
Оранжев
- Оранжевият цвят е най-топлият цвят, стимулиращ силно всички физиологически процеси в организма като ускоряване на кръвообращението и увеличаване на мускулната сила, повишавайки трудоспособността.
- Оранжевият цвят в интериора повишава търпимостта към другите хора и е способен да създаде дружелюбна атмосфера в помещението.
Жълт
- Доказано е, че съществува връзка между музиката и избора на цветовете. Слушането на бърза музика се асоциира с по-наситени и светли, жълтеникави тонове.
- Жълтият цвят трябва да бъде в умерени количества, тъй като пренасищането му води до умора, която е резултат от вълнуващо напрежение.
- В психогията, жълтият цвят, означава потребност, развитие, саморазкритие.
Син
- Бавната музика води до избор на палитра от багри в тъмни и синкави нюанси.
- Експерименти доказват, че обличането на децата в стереотипни цветове характерни за двата пола – розово за момиче, синьо за момче, могат да повлияят на възприятието на индивида за в бъдеще. Така момичето приема ролята си на жена (домакиня), а мъжът на силния пол.
- Ако искате да увеличите посещенията в сайта си изберете комбинация от студени цветове (синьо– светло синьо).
- Синият цвят понижава кръвното налагане и забавя сърдечния ритъм. Също така е най-популярният цвят в света.
- Синият цвят е символ на вътрешното, вглъбеното, духовното състояние.
- Синият цвят е способен да предизвика физическо усещане за влажност и студ. Той действа разхлабващо, намалява мускулното напрежение.
Зелен
- Зеленият цвят е символ на скрита, потенциална енергия.
- Зеленият цвят нормализира артериалното и вътрешноочно налягане, намалява се честотата на пулса и дишането.
Лилав
- В древността лилавият цвят е смятан за благороден, тъй като получаването му било скъп процес.
- Виолетовият цвят действа благоприятно на издържливостта на сърдечно-съдовата система, но силно влошава физическата работоспособност.
- Виолетовият цвят пробужда интуицията и потиска рационалното мислене, стимулира нуждата от духовно съвършенство и положително въздейства на умствената и творческа трудоспособност.
Розов
- Розовият цвят не е част от видимия спектър светлина. Това се дължи на факта, че нищо не излъчва розова светлина или не отразява съответната дължина на вълната. Мозъкът създава този цвят в зрението като смесица от червено и лилаво.
- Розовият цвят се свързва с майчинството, нежността и невинността.
- Розовият цвят намалява агресията, като предизвиква спокойствие.
- В Япония розовият цвят се свързва с еротичното и интимното.
- В Будизма розовият цвят се свързва с чистотата на душата и освобождението от материалното.
Кафяв
Миризмата на остаряло и мухлясало е по-скоро асоциирана с кафяво.