Какво ще откриете в статията?
Няма нищо по-вкусно от хамбургер с газирана напитка, допълнени с пържени картофки и сос.
Днес ще направим една кратка равносметка за вредите, които нанася нездравословното хранене на очите ни.
Лошото хранене оказва влияние на очните мускули и кръвоносните съдове, като влошава цялостното състояние на зрението, а както знаете очите виждат всичко.
Свикнали сме да слушаме какво е полезно за нас – храна, упражнения, медитация, но малко говорим и с какво си вредим. Макар и да не забелязваме, вредните навици са навсякъде около нас.
Почивните дни са онези моменти от годината, в които му отпускаме края. Спим по много, хапваме на корем , пием доволно и рядко мислим как се отразява на здравето ни този процес.
За разлика от качените килограми, които с повече воля, успешно може да свалите, то вредата, която нанасяте на очите си не е толкова лесна за преодоляване.
Ето и няколко от най- често срещаните храни и напитки, с които застрашавате очното си здраве.
Вредни храни за очите
Както е известно алкохолът, свива кръвоносните съдове и има дехидратиращ ефект, което може да доведе до съдови спазми, а те вредят на очите, като нарушават добрия кръвоток в ретината, което от своя страна, предизвиква смущение в зрението.
Консумацията на алкохол засяга части от мозъчната кора. Също така прекомерната му употреба може да увреди зрителният нерв.
Ако бъдем честни ще открием, че пиенето за здраве, не е никак здравословно. И макар една голяма ракия да съдържа едва 231 калории, то ефекта от прекаляването с питиетата може да бъде негативен.
Рафинираното пшеничено брашно провокира панкреаса да произвежда повече инсулин, който в големи количества подтиква очната ябълка да расте, а това може да доведе до късогледство.
Както знаем при късогледи очи образът се получава зад ретината. Може да се каже, че при тях очната ябълка е с по- големи размери.
Тялото не може да използва произведения инсулин правилно и глюкозата се натрупва в кръвта, увреждайки понякога кръвоносните съдове. При хората с диабет, високата кръвна захар може да доведе до слепота.
Това включва бял ориз, сладкиши, макарони, баница и други подобни храни. Те имат негативен ефект върху ретината. Както при белият хляб и тук „производството“ на инсулин е определящо.
Например трапезата за бъдни вечер е изпълнена с постни вкусотии, които „набъбват“, това включва и въглехидратният ориз.
Поне по време на Коледните празници рядко ядем макарони. Една вредна храна по - малко, за сметка на сладкишите и баницата.
Прекомерната употреба на сол може да повиши очното налягане. През празниците всички храни са богати на подправки, добре овкусени и осолени.
За щастие по- високото очно налягане, често може да бъде овладяно с капки.
И все пак ако можете, не поръсвайте ястията със слой сол, приличащ на снежна покривка ! Дори по- малко осолените храни, са апетитни.
Още от деца, родителите ни, не позволяват употребата на сол в големи количества. Бебетата също се хранят с безсолна храна. Важно е още от самото начало да изградим своите хранителни навици.
Но нека спрем с вредните храни и да не нарушаваме релакса от изминалите почивни дни. Сега ще ви насочим за какво да следите, за да разберете кои витамини не достигат на очите ви.
Нуждаят ли се очите ви от витамини?
Тази кратка равносметка ме кара да се замисля за очното си здраве и да подобря хранителният си режим. И запомнете очите виждат всичко, затова вижте света с правилните очила или в случая с помощта на правилната храна.
Колко полезна беше тази публикация?
Кликнете върху звезда, за да я оцените!
Средна оценка 3.7 / 5. Брой гласове: 3
Досега няма гласове! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.
Съжаляваме, че тази публикация не е била полезна за вас!
Нека подобрим тази публикация!
Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?