Водовъртеж от събития, всекидневни задължения, отговорности и куп изникващи задачи, са част от действителността ни. А понякога просто искаме да отдъхнем, покой свързан с време, с което рядко разполагаме.
И макар, това да не е причина за произхода на виртуалната реалност, то е подходящо средство да се откъснем от ежедневието.
VR очилата могат да послужат за кратка разходка до екзотична дестинация или пък за получаване на знания по един забавен и ангажиращ начин.
А на времето това правехме, чрез въображението, за което граници няма и ни отвежда на чудати места.
Ето и малко от най-важните моменти от историята на очилата за виртуална реалност.
История на очилата за виртуална реалност
Още през 50-те години на миналия век се прокрадва идеята за реалност различна от действителната.
Първата проява на термина “виртуална реалност“ е плод на Стенли Г. Вайнбаум, американски писател на научна фантастика, който през 1935 г. публикува разказ, описващ как човек се пренася в друг свят, чрез очила, посредством усет, ухание и вкус.
- През 1962 г. кинорежисьора Мортин Хайлиг измисля кабина, която въвлича зрителя в нереален свят. Всичко това се случва благодарение на стерео колони, вибриращ стол, вентилатори, ухания и 3D екран.
- През 1968 – Иван Съдърланд създава първият визьор за виртуална реалност. Той бил свързан с компютър и първоначално изобразявал прости обекти и чертежи на стаи.
- През 1978 г. MIT (Massachusetts Institute of Technology) предоставят възможността за виртуална разходка в Аспен.
- През 1991 г., Sega пускат Sega VR шлемовете за аркадни игри. Те използват LCD екран, стерео слушалки и инерционни сензори, които позволяват на системата да проследява и реагира на движенията на главата на играча.
- През 2007 г. Google въвеждат Street view опция, която показва панорамна гледка от световни места, като пътища, вътрешни сгради и селски райони.
И така всяка следваща година все повече световно известни брандове, показват стремежа си към виртуалната реалност, като не спират да достигат нови висоти в тази технологичната индустрия.
Какво представляват очилата за виртуалната реалност?
Простичко казано виртуалната реалност се стимулира, чрез сетивата ни. Най-познатите, от които са: зрение, слух, допир, вкус и обоняние. Но съществуват и други възприятия като например усета за баланс.
Цялото ни преживяване на реалността е комбинация от обработка на информация, постъпила чрез нашите сетива в мозъка.
Виртуалната реалност е терминът, използван за описване на триизмерна, компютърно генерирана среда, която може да бъде изследвана и с която човек може да взаимодейства.
Екраните и сензорите, вградени в тези устройства проследяват нашите движения и генерират образи, като стимулират възприятията ни, така че да се озовем в реалност, неразличима от действителната.
Голяма част от представата ни за света се формира от очите, около 70%, затова и средството за VR, е очила.
Чрез високотехнологичните дисплей имаме възможността да видим места, образи и цветове, които са нереални или далеч от нас.
Както се казва:
С чифт, подходящи очила, можете да обиколите света.
Хиляди хора притежават очила за виртуална реалност и, все пак, около 4 милиарда души, все още нямат достъп до това технологично произведение.
Как да изберем подходящи очила за виртуална реалност?
Тъй като за момента очилата за виртуална реалност, се използват предимно за игри, е необходимо контролиране им да бъде лесно и удобно. Това включва подходяща форма на бутоните и функционално позициониране.
Изберете такива с вградена памет. Така ще можете да добавяте желаните от вас приложения безпроблемно, без това да влияе на работата им.
Обърнете внимание на теглото на очилата, тъй като при продължително носене е възможно да усетите дискомфорт.
Новости
Едно от последните нововъведения в сферата, са очилата на Apple, Vision Pro – със смесена реалност.
Apple патентоват лещи, които все още не е ясно дали ще са допълнение към тези очила, но ще могат да регулират зрението. Цената им ще варира между 400-600 долара.
Фокусът на лещите ще се извършва, чрез Apple watch и ще е адаптивен, в зависимост от нуждите на потребителя.
Разработката се извършва съвместно с ZEISS, пионер в оптиката.
За момента това са само патенти, които предстои да бъдат реализирани.
Колко полезна беше тази публикация?
Кликнете върху звезда, за да я оцените!
Средна оценка 5 / 5. Брой гласове: 2
Досега няма гласове! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.
Съжаляваме, че тази публикация не е била полезна за вас!
Нека подобрим тази публикация!
Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?