Какво ще откриете в статията?
Допитахме се до д-р Галатея Цветкова дали контактните лещи вредят на очите.
При правилното използване и спазване на всички указания, които офталмологът е дал, контактните лещи могат да бъдат употребявани дълго време преди да доведат до осезаеми за пациента или видими за доктора проблеми.
Нерядко обаче, използващите този вид оптично средство неглижират риска, на който все пак са изложени, поставяйки „чуждо тяло“ в очите си, като тогава отговорът на въпроса би бил категорично ДА.
Милиони хора по света всекидневно поставят контактни лещи без да имат оплаквания или пък все още не са се сблъсквали с усложненията, „дебнещи зад ъгъла“.
Един от най-честите симптоми, с които всекидневно идват при мен пациентите, е сухотата в очите с или без наличие на диагноза Синдром на сухото око. Няма как да пропусна и най-честите грешки, които водят до нестабилност на слъзния филм, а именно продължително носене (напр. месечни лещи, преспиване с тях и др.) или „преносването“ на лещите. Негативните последици могат да се задълбочат във времето, да провокират по-сериозни усложнения, а те от своя страна значително да засегнат зрението.
Непоносимостта към разтворите за лещи е друг чест, провокиращ негативни усещания фактор, но хубавото е, че на пазара разполагаме с голямо разнообразие от продукти, част от които със състав изключително близък до този на човешката сълза.
Вреват ликонтактни лещи на очите - неправилна употреба?
Ще започна с нещата, които могат да се наблюдават като клинична находка от офталмолог, но за пациента да останат напълно безсимптомни. Това са признаци на недостатъчно количество кислород (получава се основно от околната среда), което да изхранва роговицата:
- васкуларизация – навлизане на кръвоносни съдове в структурата на роговицата (нормално в нея липсват такива) циркумферентно (на 360°), което не се свързва с влошаване на зрението до крайните стадии на проблема;
- оток (микрокистоиден оток) – може да се свърже с незначително влошаване или флуктуации в качеството на виждане;
- инфилтрати на роговицата – струпване на имунни клетки и вода около тях, прекурсор на язва или цикатрикс (мътнина, белег).
Както вече споменах проблем е и нарушената цялост на слъзния филм. Контактната леща разделя очната повърхност на компартменти (отдели) пред и зад нея, което нарушава деликатния баланс на слъзния филм. За препоръчване е избягване на силиконовия материал в лещата (хидрофобна природа), поради водната среда, в която все пак се намира (сълзата).
Много проучвания посочват пряката връзка между редовната употреба на контактни лещи и засягане морфологията на мейбомиевите жлези, разположени в структурата на клепачите, както и промени в състоянието на мигления ръб.
При наличие на изразено зачервяване на окото, влошаване на зрението, дразнене и често поява на секрети с жълто-зеленикав или зеленикав цвят, най-вероятно се касае за инфекция. Това е проблем, който налага предприемането на незабавни терапевтични мерки от специалист.
Корнеалната невропатия е друго заболяване, което се наблюдава при продължителна употреба на контактни лещи, водещо до увреждане нервните влакна на роговицата, в резултат на което се намалява нейната чувствителност. Състоянието може да доведе включително до образуването на по-голям дефект, наречен язва.
На последно място бих споменала и гигантско-папиларния конюнктивит. Касае се за възпаление на конюнктивата с формирането на големи подутини от вътрешната страна на горен клепач (най-често). Свърза се с хронично механично дразнене, особено при „преносване“ на силикон-хидрогелните лещи.
Какви лещи бихте препоръчали за първа употреба?
Препоръчват се еднодневни лещи – върху тях няма задържане на бактерии, протеини и алергени (с времето месечните стават по-дискомфортни, поради натрупване на отпадните продукти). Също така при тях не се налага закупуването на разтвор и контейнер за съхранение. Въпреки по-меката им структура, понякога предизвикателство в обучителния период за поставяне на лещите, аз препоръчвам такива от материал, наречен хидрогел.
Еднодневните лещи предоставят и възможността да бъдат изхвърлени след еднократно носене, особено в началото, когато все още усвоявате умението да ги поставяте правилно и се докосват повече с ръце.
Как правилно да поставяме и слагаме контактни лещи?
Поставяне на контактни лещи(преди гримиране):
Измийте ръцете си.
Подсушете ги с чиста кухненска хартия или салфетки (без власинки).
Огледайте и потвърдете изписаната корекция с диоптъра на лещата, която поставяте.
За предпочитане е да използвате доминантната си ръка, като поставите лещата на показалеца.
Вземайки лещата, гледайте да избегнете докосването с нокът.
След като е на показалеца ви, обърнете внимание на формата – идеална „купичка“ или „чинийка“ и направете „тако тест“.
Започнете с окото от страната на доминантната ви ръка.
Контролирайте клепачите си, използвайки и двете ръце – недоминантната ръка захваща средната част на горния клепач в близост до миглите, доминантната поставя лещата с показалеца, а останалите три пръста (среден, безименен и малък) изтеглят долния клепач максимално надолу.
Другото око е винаги отворено и следи действията на пръстите. При увереност в движенията можете да го отместите встрани.
Може да поставите лещата в изправено положение или наведени напред пред огледало позиционирано на масата.
Сваляне на контактни лещи(преди премахване на грима):
Измийте ръцете си.
Издърпайте максимално надолу долния клепач с недоминантната ръка.
Придърпайте лещата надолу от цветната част към форникса на конюнктивата (към бялото на окото).
След разместването на лещата я захванете с палеца и показалеца на доминантната ръка от двете страни и отстранете от очната повърхност.
Колко полезна беше тази публикация?
Кликнете върху звезда, за да я оцените!
Средна оценка 5 / 5. Брой гласове: 2
Досега няма гласове! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.
Съжаляваме, че тази публикация не е била полезна за вас!
Нека подобрим тази публикация!
Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?