Имат ли значение анатомичните особености на клепачите, конюнктивата и роговицата за контактните лещи
Клепачи
Те играят важна роля за позицията и движението на контактните лещи. От значение са формата и размера на клепачния отвор. Приема се, че вертикалния размер на клепачния отвор е необходимо да бъде от 9 до 11 мм.
Спонтанните мигателни движения нормално са с честота 15-17 в минута. Те зависят от пола. Интересно е да знаете, че жените мигат с 1,6 пъти по-рядко от мъжете. От значение е възрастта, климатичните условия, състоянието на очите и работата с компютър и др.
Мигането се извършва основно от горния клепач.
Конюнктива Тя се дели на три части:
- Клепачна
Тя покрива вътрешната страна на клепачите и доставя кислород за роговицата, чрез слъзния филм. Слъзният филм създава гладка оптична повърхност, като изглажда неравностите по роговицата, регулира нейната хидратация, доставя ѝ кислород и играе ролята на лубрикант между роговицата и клепачите. Съставен е от три слоя-външен(липиден слой), среден(воден), вътрешен(муцинов слой).
Слъзният филм е нестабилен и често се разкъсва, а това от своя страна влияе на адаптацията при носенето на контактни лещи.
- Форниксова конюнктива
В нея се намират част от добавъчните слъзни жлези.
- Булбова (склерална)
Нормалната конюнктива е прозрачна. При неправилно избрани контактни лещи тя реагира първа, като се зачервява, освен това може да се стигне до изменения в структурата ѝ. Но повече за неправилния избор ще откриете във въпросите, които зададохме на д-р Галатея Цветкова.
Роговица
Роговицата е много чувствителна, това включва усещане за болка, дразнене и допир. С възрастта чувствителността намалява. Намалената такава, осигурява по-лесна адаптация към контактните лещи. Повече за структурата на роговицата можете да откриете в статията посветена на нея.