Ролята на AI в това направление се изразява в подобряване и опростяване на вече съществуващите процеси, както и скъсяване на времето за проучвания.
Всичко това води до разкриването на нови възможности за бизнесите.
Затова ще разгледаме в детайли как AI променя оптичната индустрия, каква е приблизителната стойност на инвестиции в технологичното развитие на бранша.
Приложения на AI в оптиката
Когато разширим кръгозора си ще си дадем сметка, че оптиката е навсякъде около нас. Тя не е само чифт диоптрични очила, а възможност да видим света и в най-малките детайли.
Медицинска оптика
По отношение на медицината, изкуствения интелект играе важна роля в диагностицирането и лечението на очни заболявания.
Благодарение на алгоритъм за машинно обучение се анализират с прецизна точност изображения от МРТ (медицинска техника за диагностика, която използва силни магнитни полета и радиовълни, за да получи висококачествени изображения на вътрешните структури на тялото).
Системите с изкуствен интелект откриват ранни признаци на заболявания като глаукома (необратима слепота) и макулна дегенерация. А това позволява на очните специалисти да назначат адекватно лечение навреме.
Благодарение на AI в медицинската оптика, се увеличава процента на ранно диагностициран на множество заболявания, с приблизително 35 %.
А 65% от специалистите откриват противоречива информация, която могат лесно да интерпретират точно благодарение на система с изкуствен интелект.
Повече от 70 патологии биват откривани, чрез иновативните технологии.Диабетната рентинопатия е заболяване на очите, което засяга хора с диабет и може да доведе до слепота, ако не бъде диагностицирано и лекувано навреме. Съществува разработена апаратура, която позволява анализа на хиляди изображения на ретината, така че заболяването да бъде уловено и лекувано навреме.
Google’s AI алгоритъм, използван за диагностика на диабетна ретинопатия, показва точност над 90%. В изследване, публикувано в JAMA (Journal of the American Medical Association), AI моделът демонстрира 88.9% чувствителност (способността да открива заболяването при болни пациенти) и 98.5% специфичност (способността да потвърди, че здравите пациенти нямат заболяването) при откриване на диабетна ретинопатия.
Алгоритми за дълбоко учене показват точност от над 90% при диагностициране на глаукомa, въз основа на изображения от оптична кохерентна томография (OCT).
Визуални технологии
AI намира широко приложение във визуалните технологии. Системите за разпознаване на образи и видео анализ се използват в различни индустрии. Например, ИИ може да анализира кадри от охранителни камери за идентифициране на подозрително поведение или да следи движенията на играчи в спортни събития. След което, тези данни да послужат за статистически анализ.
Инвестиции в разработка на нови продукти в сферата на оптиката
Инвестициите в разработка на нови продукти в оптиката са от решаващо значение за напредъка на индустрията и за осигуряване на конкурентоспособност на пазара. Разходите за изследвания и развитие в тази сфера включват финансиране на иновации, технологии и обучение на специалисти.
- AI намалява производствените разходи с около 30% в световен мащаб. Той помага за автоматизиране на процесите и изграждане на визуализации, което води по-кратки срокове за изработка на оптични продукти, като диоптрични стъкла. Световни брандове като ZEISS инвестират милиони в изкуствен интелект.
- Визуалният дизайн, който използват AI модулите за машинно обучение, са с 95% по-точни и прецизни.
- Изкуственият интелект значително намалява и времето за тестване на продукти, благодарение на по-голямата база данни, с която разполага.
- AI системите позволяват създаването на много специфични лещи с оптични свойства като индекс на пречупване, дисперсия и число на Абе. Тези характеристики са важни, не само за удовлетворяване на изискванията, при приложение на продукта, но също така намаляват производствения разход.
- Изкуственият интелект позволява висок контрол на качеството.
И в заключение става ясно, че най-същественото предимство на изкуствения интелект е огромната база данни, с която разполага и бързината, с която я обработва.