Питал ли си се кога е дошло времето за очила и имаш ли въобще нужда от такива? Е днес ще поговорим за някои сигнали, на които да обърнеш внимание.
Сега си представи, че се намираш в любимата си книжарница и си решил да избереш нова книга, посягаш към атрактивна корица, обръщаш книгата, за да се запознаеш с нейното съдържание и какво се случва?…
Не разчиташ буквите и инстинктивно отдръпваш книгата по-далеч очите си и ето вече знаеш за какво се разказва в романа. И точно в този момент, осъзнаваш, че това е първият признак на далекогледството (хуперметропия).
А случвало ли ти се е да се разхождаш навън и в далечината да видиш силует, с махаща за поздрав ръка, и за да видиш кой твой познат е това присвивате очи? Е, това се нарича късогледство (миопия). Разбира се под израза „в далечината“ имам предвид отсрещния тротоар.
Или популярното и доста често срещано усещане за уморени очи и главоболие след цял ден прекаран на компютъра. Тук има надежда, очите ти може да са напълно здрави, но да се нуждаят от малко подпомагане, докато работиш на дигитални устройства. Това състояние се нарича „дигитална умора“ или „ синдром на компютърното зрение“.
Както сам се досещаш ,никак не е приятно зрението ти да бъде ограничено. Нарушеното зрение може и да бъде и опасно. Представи си, че не успяваш да разпознаеш навреме пътните знаци. Това би довело до големи неприятности.
Имаш ли нужда от очила?
- Виждаш ли всичко размазано?
- Фокусираш ли обекти в далечината само с присвити очи?
- Страдаш ли от често главоболие?
- Когато работиш продължително на компютър, чувстваш ли умора?
- Когато държиш четиво, налага ли се да отдалечаваш текста, за да виждаш по-добре?
Ако отговорът на някой от тези въпроси е „Да“, то е време да посетиш очен специалист. Преглед на зрението можеш да направите в очна клиника или в някоя оптика, където с „един куршум да уцелиш два заека“, като си закупиш и очила.
Признавам, звучи ангажиращо и в съвременното ежедневие, се превръща в още една задача за отмятане в списъка за деня, но ви уверявам, че ще получиш много повече, когато сложиш новите си очила.
Кога да отидеш на преглед и какво те очаква след това?
Хората, които са най-склонни да зададат въпроса „ Има ли нужда от очила“ са родителите на първокласници. Детето вече е голямо, за да разбира и може да сподели ако чувства физическо неразположение, трудно се фокусира в клас и най-вече до момента не е посещавало очен специалист, което поражда у вас гузната съвест, че май не сте се погрижили изцяло за него.
Разбира се има и много родители на малки деца, които се колебаят кога е момента за очен преглед. Както и голяма част от възрастните изпитват подобни съмнения.
Ето и няколко насоки, на които да обърнеш внимание по отношение на децата.
- Детето няма чувствителност към светлина;
- Присвива очи;
- Държи главата си наклонена;
- Търка очите си често;
- Спъват се и не разпознават предметите, изпречили се на пътя им( характерно за малки деца) ;
- Не посяга към ярки и интригуващи предмети ( характерно за малки деца);
Както виждаш една част от признаците, са характерни за малките деца, затова ето и малко информация за развитието на детските очи.
Бебетата се раждат с едва 5% от зрението на зрял човек. В началото на своя живот, бебето различава само много ярки цветове. Все още няма развита способност на очите да фокусира предмети на различни разстояния, чрез напрягане на очните мускули или така наречената акомодация. Не е достигнало и до способността на двете очи да виждат един образ, а не двоен. Това се нарича конвергенция – сливане на двете очни оси в една оптична ос. За началните му нужди това е напълно достатъчно.
На втория месец то вече има около 30% от зрението на възрастен. Към 6-тия месец, възприема все повече заобикалящия го свят.
Зрителната острота на децата достига до 50% от тази на големите, едва на 3 годишна възраст.
Необходими са профилактични прегледи на 6-тия месец, 1 година, 3 години , 7 години.
И след като се запознахме с това кога е необходим офталмолог, нека видим и какви санай-често срещаните състояния на очите.
Късогледство (миопия)
Късогледството е състояние на очите, при което успоредният сноп светлина, който пада върху окото, след пречупването се събира някъде пред ретината. В следствие на това образът е неясен и рамазан.
Миопията се коригира с минусова леща, така късогледият човек, започва да вижда ясно, тъй като образът се получава върху ретината.
Далекогледство (хиперметропия)
Далекогледството е състояние на очите, при което успоредният сноп светлина, който пада върху окото, след пречупването си, се събира зад ретината. В следствие на това, образът е неясен и размазан.
Хиперметропията се коригира с плюсова леща, която има събирателна способност.
Астигматизъм
Астигматизмът представлява аметропия (състояние, при което има отклонения в рефракцията на очите), при която окото не пречупва еднакво в различни негови сечения. В следствие на това образите върху ретината са изкривени, деформирани и неясни. Той бива вроден или придобит. Вроденият, най-често е наследствен.
Възрастово далекогледство (пресбиопия)
С напредването на годините акомодационната способност на очите намалява, в следствие на което се появява възрастовото далекогледство.
Цилярният мускул на окото отпуска и свива вътреочната леща, с помощта на цилярните нишки. Под това въздействие, предната повърхност на лещата променя радиуса си на кривина, а това води до промяна на нейната пречупваща сила. Така окото успява да фокусира предмети на близко и далечно разстояние.
С възрастта този мускул губи своята еластичност и се появява нуждата от очила за всички дистанции- четене, работа с компютър, наблюдаване на отдалечени обекти.
Като признак на пресбиопията може да се счита замъгляване на очите, когато четете и текста е твърде близко до очите, също така парене в очите, бърза умора и главоболие.
При нужда не се колебайте да потърсите очен специалист, които да определи категорично имате ли нужда от очила или не.
Очилата са създадени, за да подобряват зрението ви. Също така благодарение на диоптричните рамки, можете да подчертаете вашата индивидуалност, характерни черти и бодър дух.